RANKING POLSKICH PLAŻ
2023
Wybierz z nami najpiękniejszą plażę na polskim wybrzeżu i wygraj nawet 1000 zł na wymarzony wyjazd
Wyniki konkursu
Bardzo dziękujemy za wszystkie głosy oraz fantastyczne zdjęcia, które pokazują, że nasze góry naprawdę są wyjątkowe! Ranking najpiękniejszych widoków w polskich górach – stworzony na bazie Waszych głosów – już wkrótce pojawi się w Magazynie Travelist.

A oto zwycięzcy konkursu i nagrodzone teksty:
Miejsce I (1000 zł)
Anna B.
Czy tu czas się zatrzymał? Jest jak dawniej, gdy z rodzeństwem biegałam po ciepłym piasku, zajadałam się jagodziankami, budowałam wieże z kamyczków czy z piskiem uciekałam przed goniącą mnie falą. Cisza. Spokój. Beztroska. Można ruszyć na długi spacer promenadą leśną, odwiedzić zacumowane w pobliżu kutry rybackie czy skorzystać w sezonie z jakiejś lokalnej atrakcji. Nie ma tu jednak takiego tłoku i ścisku jak w wielu innych nadmorskich miejscowościach. Nie ma też takiego gwaru, natłoku wysokich hotelowych kompleksów, architektonicznego chaosu czy nadmiaru straganów. W Dębkach inaczej płyną minuty. Nieśpiesznie, w rytm murmurando Bałtyku. I plaża aż prosi, by się na dłużej rozgościć. I choć nogi zmoczyć w jakże odświeżającej wodzie... Czy wspominałam, że tu pięknie? Jakby sam Monet, sięgając po trzy ulubione barwy: błękit, zieleń i przełamaną słońcem biel, stworzył idealny letni obraz. Plaży, w jakiej zebrane jest to, co sprawia, że rok w rok tu wracamy. I nigdy nie mamy dość :) Dębki. Dodałam do ulubionych. To od lat moja oaza, odskocznia i port, gdzie łapię balans, równowagę i reset.
Miejsce II (500 zł)
Emilia G.
Nie miała racji Irena Santor, śpiewając, że nad Bałtykiem "Już nie ma dzikich plaż...". Są, i to wbrew pozorom całkiem sporo. Kopalino, Orzechowo, Czołpino- można by tak jeszcze długo wymieniać, bo linia brzegowa Bałtyku w Polsce to prawie 800 km. Moją ulubioną od lat jest jednak plaża Stilo w Sasinie. Żeby do niej dotrzeć trzeba najpierw urządzić sobie przymusowy spacer pachnącym żywicą i mchem sosnowym lasem. Później spomiędzy drzew wynurza się piękna czerwono-biała latarnia morska, a zwieńczeniem wędrówki jest plaża- idealna, pusta, o drobniutkim niemalże śnieżnobiałym piasku. Nie ma tu wrzechobecnych w innych miejscach straganów, budek z pamiątkami i hałaśliwych sprzedawców waty cukrowej. Parafrazując klasyka- bunkrów też nie ma, ale i tak jest zajefajnie :) Wspaniałe miejsce na niczym niezakłócony relaks- aż trudno uwierzyć, że to miejsce znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od zatłoczonej Łeby.
Wyróżnienie I (300 zł)
Albert D.
Pamiętasz koniec filmu "Wniebowzięci" z Maklakiewiczem i Himilsbachem? "Morze. Co to jest morze?" Spróbuj tak jak ja. Wyjdź na plażę w Łebie i niespiesznie udaj się na wschód. Weź tylko ręcznik lub lekką piankę. Idąc brzegiem morza dotrzesz do Stilo. Przejdź jeszcze kawałek. Po fantastycznym spacerze znajdziesz kilkaset metrów niezbyt zaludnionej plaży. Ty, morze, ptaki i złoty piasek. Przecież o to tutaj chodzi. Nad morzem.
Wyróżnienie II (300 zł)
Karolina Z.
Ahoj! Jestem Plaża w Świnoujściu, przestrzeń gdzie Bałtyk mówi swoim błękitnym językiem, a wydmy tańczą w rytmie wiatru. Pozwólcie, że opowiem Wam, dlaczego to właśnie ja powinnam nosić tytuł najlepszej plaży w Polsce. Moja gościnność: Rozpościeram się na ponad 10 kilometrów, oferując moją ogromną przestrzeń dla wszystkich, którzy pragną doświadczyć magii Bałtyku. Jestem gościnna dla rodzin z małymi dziećmi, par szukających romantycznego zakątka, sportowców pragnących poczuć moc morskich wiatrów, a nawet dla tych, którzy po prostu chcą poczuć mój ciepły, złoty piasek pod stopami. Moja szerokość i przestrzeń to mój prezent dla Was wszystkich, przybywających tutaj, aby odnaleźć swoje szczęście na moim brzegu. Moje tajemnice: Nie jestem zwykłą plażą. Jestem świadkiem historii, od czasów, kiedy pradawni wojownicy wikingów patrzyli na mój horyzont, do czasów współczesnych, kiedy to ludzie budują na mnie zamki z piasku. Tuż obok mnie znajduje się Fort Anioła, strzegący moich tajemnic. Czy nie jest to fascynujące, że możesz połączyć kąpiel w morzu z odkrywaniem fascynujących historii? Moje zobowiązanie do środowiska: Jestem dumna z tego, że jestem dobrze utrzymana i zadbana. Wszystko dzięki wspaniałym ludziom z lokalnej społeczności, którzy dbają o moją czystość i bezpieczeństwo. Zrozumcie, że jestem nie tylko miejscem relaksu, ale także domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Dbałość o mnie to dbałość o naszą wspólną planetę. Na koniec, moja siła tkwi w mojej autentyczności. Nie muszę udawać, że jestem czymś, czym nie jestem. Jestem tu, jestem prawdziwy, jestem Wasza. Świnoujście, to moje miejsce, moje imię, moja tożsamość. Moje piękno, tajemnice i zobowiązanie do środowiska czynią mnie godnym kandydatem do miana najlepszej plaży w Polsce.
Wyróżnienie III (300 zł)
Barbara K.
Plaża na Wyspie Sobieszewskiej - nieograniczona przestrzeń błękitnego nieba, morska toń aż po horyzont. Spokój. Gdzieniegdzie wiatr załamuje fale, których grzywy srebrzą się w słońcu. Bezmiar białego piasku daje poczucie swobody, lekkości i anielskiej wprost czystości. 11-kilometrowa, z obu stron ograniczona rezerwatami: od zachodu Ptasim Rajem, od wschodu Mewią Łachą. Wstęp do nich jest zabroniony, ale z plaży da się zaobserwować gołym okiem lub przez lornetkę odpoczywające foki (niekiedy kilkadziesiąt) i kolonie ptaków, także tych, gniazdujących wprost na piasku. Czasem zobaczyć można bobra. Nie niepokojone przez ludzi zwierzęta zachowują się naturalnie, nie zwracając na nich uwagi. Ma się świadomość, że w tym miejscu można oddychać pełną piersią. Bursztyny - bywa ich tyle, jakby ktoś rozsypał okruchy butelkowego szkła. Wydmy porasta sosnowy las, a drzewa wydzielają oszałamiający aromat. Nie ma jakiegoś ogromnego zaplecza gastronomicznego, za to nie ma tłoku, jest czysto, a to przecież najważniejsze. Ta plaża jest nie tylko piękna, ale z całą pewnością również najciekawsza, poprzez swą różnorodność, bogactwo fauny i flory, spokój i ciszę.
Gratulujemy!
Z każdym z laureatów skontaktujemy się mailowo w celu przekazania nagrody.
W Magazynie Travelist już od 10 lat publikujemy zestawienie najlepszych plaż nad Bałtykiem, tworzone co roku przez naszych ekspertów. Mamy taki pomysł, by jubileuszowa edycja tego rankingu była wyjątkowa - bo przygotowana przez samych plażowiczów!

W tym celu potrzebujemy Twojej pomocy. Zagłosuj w naszej ankiecie na swoją ulubioną plażę i pokaż innym, gdzie najlepiej rozłożyć parawan w tym sezonie.

Na Twój głos czekamy do 11 czerwca!

A to jeszcze nie wszystko...
….bo po oddaniu głosu możesz napisać nam w kilku słowach, dlaczego wybrana przez Ciebie plaża jest wyjątkowa - i wziąć udział w KONKURSIE!


Na autorów najciekawszych i najbardziej kreatywnych odpowiedzi czeka aż 5 nagród w środkach Travelist:
1000 zł
za I miejsce
500 zł
za II miejsce
3 nagrody
po 300 zł
Jak zagłosować i wziąć udział w konkursie?
1
Przejdź do ankiety.
2
Wybierz z listy swoją ulubioną plażę - możesz zaznaczyć maks. 3 typy.
3
Jeśli nie chcesz brać udziału w konkursie - zapisz swój głos i gotowe.
4
Jeśli chcesz zagrać o 1000 zł - w kolejnym kroku wpisz uzasadnienie swojego wyboru oraz podaj swoje dane, abyśmy wiedzieli, komu przyznać nagrodę w razie wygranej.
5
Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy od czwartku 1 czerwca od godz. 9:00 do niedzieli 11 czerwca do godz. 23:59.
6
Listę zwycięzców opublikujemy na tej stronie w poniedziałek 19 czerwca o godz. 12:00.
7
Powodzenia!